Ameryka Południowa – raj dla ciekawych świata

Argentyna, państwo mieszczące się w Ameryce Południowej, to cudowny kierunek dla podróżników. Jest to jeden z lepiej rozwiniętych krajów tego obszaru świata, o stosunkowo dobrej jakości życia. W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie – ten ogromny powierzchniowo kraj jest bardzo zróżnicowany, nawet jeśli brać pod uwagę jedynie klimat. Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, a więc bardzo ciepły i wilgotny. Przemieszczając się dalej wgłąb kraju obserwujemy klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a to znaczy suchy ale tak samo ciepły. Na południowym krańcu, na wyspie zwanej Ziemią Ognistą, panuje klimat chłodniejszy, subpolarny.

Natura w Argentynie

Z uwagi na bardzo zróżnicowany klimat obserwowany w tym kraju, przyroda jest również bardzo interesująca. Wśród najbardziej charakterystycznych i ciekawych dla nas, osób z europy, gatunków zwierząt można tam spotkać małpy, jaguary, pancerniki, tukany, lwy morskie i mnóstwo węży. Wśród ryb bezwzględnie największą i jednocześnie przerażającą atrakcją są piranie. Dla wszystkich pasjonatów przyrody „must see” są parki narodowe Iguazú, Lanín, Nahuel Huapi oraz Los Glaciares – warto je odwiedzić i przekonać się, jak inne od europejskiego jest środowisko naturalne tego kraju.

Kultura i sztuka

Kultura Argentyny jest mocno zakorzeniona w europejskich zwyczajach za sprawą emigrantów z Europy. Inspiracje europejskie zauważalne są zarówno w ulubionych przez Argentyńczyków sportach, jak i kuchni, której, spora część ma korzenie w europejskiej kuchni z basenu Morza Śródziemnego. W związku z tym, że najczęstszą religią na tym terenie jest wiara katolicka, również zwyczaje i święta przypominają te europejskie. Różnica, pozornie znikoma, lecz stanowczo wystarczająca, by kraj ten stał się wyjątkowym kierunkiem turystycznym jest taka, że każde święta obchodzone są bardzo hucznie – z toną pysznego jedzenia i świetną zabawą aż do białego rana.

Taniec i muzyka Tango

Taniec ten jest chyba najlepiej rozpoznawalnym elementem tego regionu. Gorący, pełen energii i pełen emocji jest bardzo istotnym punktem kultury – zarówno taniec, ale również muzyka. W tańcu obowiązuje kilka bazowych kroków, natomiast przeważnie obserwuje się improwizację oraz bardzo silną bliskość partnerów. Charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon. Tango jako część światowego dziedzictwa kulturowego niematerialnego jest wpisane na listę UNESCO.

Yerba mate

Wywodzący się z południowej części Ameryki napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest w tej chwili dobrze znany na całym świecie. Pija się go w odpowiednio do tego celu wydrążonych kubeczkach z tykwy zaopatrzonych w odpowiednią słomkę nazywaną „bombilla”. Kubeczki napełniane są suszem ziołowym do wysokości około trzy czwarte oraz zalewane przestudzoną wodą o odpowiedniej temperaturze, aby natychmiast nadawało się do wypicia. Yerba Mate znana jest ze wspaniałych właściwości pobudzających, a to dzięki wysokiej zawartości substancji zwanej mateiną, o działaniu podobnym do kofeiny. Badania naukowe dowodzą, że Yerba Mate jest ogromnie bogata w antyoksydanty, które mają zbawienny wpływ na organizm.

Argentyna, choć z jednej strony podobna kulturowo do Europy, z drugiej strony jest niesamowicie ciekawym regionem podróżniczym. Warto więc odwiedzić ją i poznać niespotykane w innych częściach świata obyczaje.