City break — gdzie warto pojechać na weekend?

City break to nic innego jak krótki wypad od 2 do 4 dni do jednego z większych miast. Te szybkie wyjazdy cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ w krótkim czasie (i często przy niskim koszcie) można odwiedzić takie miasta jak Rzym, Londyn czy Lizbona. Jest to dobry plan zarówno na wyjazd ze znajomymi, jak i na szybką zagraniczną wycieczkę we dwoje. Wiele biletów lotniczych można nabyć w przystępnych cenach, gdyż loty powrotne często są organizowane w krótkich odstępach czasowych. Jakie europejskie miasta warto więc wziąć pod uwagę?

Włochy – Bolonia

Włoskie miasto znajdujące się w północnej części kraju, nazywane inaczej Czerwonym Grodem, jest świetnym miejscem na krótki wypad. Pełna historii i wąskich uliczek krzyżujących renesansową i średniowieczną architekturę Bolonia ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Będąc w Bolonii, warto zacząć od jej najsłynniejszej atrakcji, czyli zwiedzania Torre degli Assineri. Dwie średniowieczne wieże wybudowane w XII wieku stały się symbolem tego obszaru, dumnie wznosząc się nad jego czerwonymi dachami. Kolejnym przystankiem może być dom słynnego włoskiego artysty Lucio Dalli, gdzie można zobaczyć prywatne rzeczy piosenkarza i obejrzeć osiemnastowieczną zabudowę domu. Ponadto na licznych w Bolonii placach i uliczkach trzeba posmakować włoskiej kuchni i atmosfery, której nie uda się zaznać w innym miejscu w Europie.

Hiszpania – Madryt

Madryt to nie tylko część nazwy słynnego klubu piłkarskiego, ale też tętniąca życiem stolica Hiszpanii. Będąc tam, warto zwiedzić Pałac Królewski, a gdy mamy ochotę poznać hiszpańską sztukę, trzeba koniecznie wybrać się do słynnego Prado, czyli największego muzeum sztuki w mieście. Na chwilę relaksu warto odwiedzić Park Retiro, gdzie można spotkać nie tylko piknikujących Hiszpanów, ale też innych podróżników zażywających słońca. Dla fanów piłki nożnej wartym uwagi punktem na mapie będzie stadion Santiago Bernabeu.  Atrakcje w Madrycie , ze względu na duży rozmiar miasta, praktycznie się nie kończą. Właśnie dlatego stolica Hiszpanii jest idealnym miejscem na szybki city break.

Norwegia – Oslo

Stolica i zarazem największe miasto mroźnej Norwegii, pomimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Pełen zieleni kompleks miejski, położony wśród gór i fiordów, oferuje nie tylko ciekawą kuchnię, ale też światowej klasy muzea, w których możemy podziwiać sztukę, design oraz interesującą architekturę. Wycieczkę warto rozpocząć od odwiedzin w Muzeum Narodowym, gdzie można zobaczyć prace między innymi Edwarda Muncha. Aby poczuć prawdziwy północny klimat, należy wybrać się do saun miejskich, które są rozrzucone po całym Oslo i otwarte dla każdego chętnego. Kolejnym ciekawym przystankiem może się stać Park Vigelanda, w którym można bliżej zapoznać się ze sztuką tego ikonicznego norweskiego artysty.

Podsumowanie

Tanie bilety lotnicze oraz możliwość szybkiego wypoczynku lub przerwy od codzienności to coś, na co świetnie nadaje się city break. Plusem tej formy podróży są tanie loty i często przystępne cenowo noclegi, które nadmiernie nie obciążą naszego portfela. Szeroki wybór europejskich miast jest idealną alternatywą dla dalekich podróży w czasach pandemii. Należy jednak pamiętać, że w dobie pandemii przed każdym wyjazdem trzeba sprawdzić obowiązujące w danym kraju obostrzenia sanitarne i ewentualne ograniczenia w dostępie do wybranych atrakcji.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu