Marzenie każdego z nas – podróż do Australii

Państwo-kontynent na półkuli południowej, zlokalizowane na dwóch oceanach Indyjskim i Spokojnym. Australia to jeden z lepiej rozwiniętych państw świata, o bardzo dobrym poziomie życia i rewelacyjnymi standardami opieki. Raj zarówno dla osób pracujących, ale i dla pasjonatów podróży. Społeczeństwo tego kraju jest wielokulturowe, a więc incydenty rasistowskie są znacznie mniej widoczne niż ma to miejsce w państwach raczej monokulturowych.

Klimat i uwarunkowania geograficzne

Większość powierzchni kraju to obszary pustynne, a sama powierzchnia jest relatywnie równinna. Klimat jest raczej gorący, podrównikowy, zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Z uwagi na położenie na półkuli południowej, pory roku występują w innych miesiącach, niż w Europie, i tak najcieplejszym okresem w roku jest styczeń, a najchłodniejszym – lipiec.

Flora i fauna na kontynencie australijskim

Znowu z uwagi na lokalizację i izolację kontynentu oraz uwarunkowania geograficzne, znaczna część flory australijskiej to endemity, czyli gatunki występujące jedynie na konkretnym obszarze i niewystępujące w żadnym innym miejscu na świecie. Podobnie jest, w zasadzie, jeśli chodzi o zwierzęta – do grupy endemicznej należą żyjące tam stekowce, których przedstawicielem jest dziobak. Jednymi z bardziej charakterystycznych gatunków zwierząt żyjących w Australii są kangury, diabły tasmańskie i piękne koala – wszystkie z rodzaju torbaczy, a także strusie i kazuary, czyli olbrzymie ptaki. Wielka Rafa Koralowa to wspaniałe środowisko dla niezliczonej ilości koralowców i innych ciekawych morskich żyjątek, jak na przykład koniki morskie.

Ogromną bioróżnorodność można obejrzeć w licznych parkach narodowych stworzonych na terenie całego kraju.

Uluru – Ayers Rock

Bez wątpienia najpopularniejsza atrakcja kontynentu australijskiego – formacja skalna w jego centralnej części w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta. Fenomenem jest niespotykane zjawisko, w którym skała zdaje się zmieniać barwy w zależności od padającego na nią światła – a to wszystko za sprawą różnych minerałów budujących masyw skalny. Zwiedzający najczęściej lądują na pobliskim lotnisku i urządzają pikniki w miejscach punktów widokowych obserwując zmiany kolorów i ciesząc się wspaniałymi widokami.

Aborygeni australijscy

Rdzenni mieszkańcy tego państwa, prawdopodobnie oryginalnie przybyli z południowej Azji. Prowadzili przeważnie wędrowny styl życia, przenosząc się z miejsca na miejsce, co było uzależnione od cyklicznych zmian otaczającego ich naturalnego. Najczęściej zajmowali się polowaniem, zbieractwem i rybołówstwem. Jako narzędzia korzystali z między innymi bumerangów, czyli drewnianych listewek ukształtowanych w łuk, które we właściwy sposób rzucone, wracają do ich właściciela.

Australia, poza piękną przyrodą i bardzo ciekawą grupą etniczną, czyli aborygenami, kusi wspaniale rozwiniętymi metropoliami, z tak pięknymi budowlami jak na przykład genialna Opera w Sydney. Loty do tego kraju są stosunkowo drogie – trzeba liczyć się z wydatkiem conajmniej 3-4 tysięcy złotych oraz z podróżą trwającą 20-30 godzin. Dlatego warto spędzić tam nieco dłuższy czas. Niestety, nie ma z Polski bezpośredniego lotu, a więc trzeba brać pod uwagę co najmniej jedną. Nie należy zapominać o konieczności wyrobienia sobie wizy.