Praga – co warto w niej zobaczyć?

Praga to coraz bardziej popularne wśród turystów miasto uważane z jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Na to miano zasłużyło ono sobie dzięki niezwykłym obiektom i lokalizacjom. Będąc w Pradze, szczególnie warto jest odwiedzić dzielnicę Hradczany, a także zobaczyć Most Karola i Rynek Staromiejski.

Hradczany

Hradczany to dzielnica Pragi zlokalizowana na zachodnim brzegu Wełtawy. Jest ona wręcz wypełniona zabytkowymi obiektami i niezwykle urokliwymi zakątkami.

Na szczególne uznanie zasługuje gigantyczny kompleks zamkowy na Hradczanach, w którym znajduje się siedziba prezydenta Czech. Cały kompleks składa się nie tylko z obiektów typowo pałacowych jak Stary Pałac Królewski, Nowy Pałac Królewski, Belweder Królowej Anny i Pałac Lobkovicki, ale obejmuje on także posiadającą niemal 100 metrów wysokości Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha, Bazylikę i Klasztor św. Jerzego, zabytkową Złotą Uliczkę zamieszkiwaną niegdyś przez złotników, czy też Ogrody Królewskie, w których można wypocząć obserwując pałac Belweder, tarasy widokowe i oranżerię. W Ogrodach Królewskich znajduje się także słynna Śpiewająca Fontanna, która wieczorami gwarantuje niesamowite pokazy w wykorzystaniem wody, świateł i dźwięku, uzupełnione także w okresie letnim o występy na żywo zespołów baletowych i muzyków.

Most Karola

Most Karola to zabytkowy, XV-wieczny most na rzece Wełtawa, który łączy ze sobą dwie dzielnice Pragi – Mala Strana i Stare Mesto. Most Karola zachwyca nie tylko swoją zabytkową konstrukcją opartą o piaskowiec, ale także obecnością na nim 30 barokowych rzeźb, które przedstawiają świętych. Wśród nich znajduje się figura św. Jana Nepomucena, której dotknięcie, zgodnie z legendą, ma przynosić szczęście. Z obu stron mostu znajdują się oprócz tego wieże obronne. Po wejściu na nie można podziwiać panoramę miasta.

Rynek Staromiejski w Pradze

Rynek Staromiejski w Pradze to otoczony zabytkowymi kościołami i kamienicami plac, który stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Pragi. Rynek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na samym jego środku znajduje się pomnik Jana Husa – spalonego na stosie w 1415 r. słynnego, czeskiego duchownego – reformatora Kościoła oraz twórcy literackiego języka czeskiego. Będąc na praskim rynku koniecznie trzeba także zobaczyć Ratusz Staromiejski. Na jego południowej ścianie znajduje się bowiem słynny zegar astronomiczny Orloj, który od niemal 600 lat pokazuje nie tylko czas, ale także odwzorowuje aktualne położenie ciał niebieskich na niebie. Oprócz tego co godzinę odbywa się gromadzący tłumy turystów spektakl z wykorzystaniem specjalnego mechanizmu zegara i przesuwających się figurek.