Stolica Węgier w trzy doby

Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych, aczkolwiek stale tych niedocenianych stolic europejskich. To znajdujące się w północnej części Węgier miasto swą urokliwość zawdzięcza przede wszystkim położeniu nad Dunajem.

W ofercie biur podróży można znaleźć rozmaitość wycieczek do Budapesztu, jednak bardzo często są to wypady kilkudniowe. Zwiedzenie miasta o tak różnorodnej kulturze w ciągu trzech, czy czterech dób jest awykonalne. Jeżeli mamy niewiele czasu, ale zależy nam na tym, aby zwiedzić istotne miejsca, jakie kryje Budapeszt, Wzgórze Zamkowe będzie koniecznym punktem wyprawy. To tam mieści się Zamek Królewski, czyli najważniejszy punkt turystyczny Węgier, który w towarzystwie zachwycającego Dunaju oraz oszałamiającego oświetlenia prezentuje się naprawdę imponująco.

Innymi elementami godnymi uwagi są zdobiące Budapeszt mosty. Kunszt, z którym zostały zbudowane od lat niezmiennie przyciąga turystów. Dwa z nich stanowią także bardzo ważne pomniki historyczne, ponieważ łączą ze sobą dwa obszary, które niegdyś były oddzielnymi, całkowicie niezależnymi miastami, a są to Peszt oraz Buda.

Budapeszt jest interesującym kierunkiem turystycznym ze względu na swoją niewyeksploatowaną przez turystów kulturę. W restauracjach wciąż prym wiodą tradycyjne dania, a nie tak zwany fast food, który dominuje ostatnio kuchnie europejskie. Rodzimi mieszkańcy są sympatyczni i tak bardzo obyci, że komunikacja nie stanowi żadnego problemu, nawet wtedy gdy przychodzi im rozmawiać z osobą, z którą nie dzielą jednego języka. Dzięki temu miasto, mimo iż otwarte na zwiedzających, zachowuje swoją indywidualną tożsamość.