Kanada – nieznana piękność

Z uwagi na znaczną od Europy Kanada nie należy do często odwiedzanych krajów przez Polaków i Europejczyków. Przeloty są dosyć drogie (około 3000 PLN tam i z powrotem), podróż długa, a sam kraj nie jest w gronie najtańszych. Jeśli już lecimy w rejony Ameryki Północnej, w większości przewagę mają Stany Zjednoczone, najprawdopodobniej z uwagi na swoją popularność i modę. Mimo tego Kanada jest bardzo interesującym celem wyjazdowym – jest to kraj anglojęzyczny więc w dobie dobrej znajomości tego języka nie powinno być problemu z dobrym samopoczuciem w tym kraju.

Dlaczego należy odwiedzić ten kraj?

Ze względu na lokalizację, występuje tam bardzo duże zróżnicowanie zarówno w zakresie krajobrazów, jak również żyjących tam zwierząt. Szczególnie interesujące są bytujące tam gatunki, niespotykane w Europie, takie jak kanadyjskie łosie, niedźwiedzie grizzly oraz polarne, jak również wieloryby. W północnej części kraju, w preriowej prowincji o nazwie Manitoba, można obserwować jesienne wędrówki wielu różnych gatunków zwierząt, typowych tylko dla tych obszarów. Przemieszczają się z głębi lądu w stronę wybrzeża. Dodatkowo, bezkonkurencyjną atrakcją są tam też zorze polarne, inaczej mówiąc zapierające dech w piersiach kolorowe pasma na niebie – można je podziwiać wyłącznie w sezonie zimowym.

Na pograniczu z USA mieści się kolejna warta odwiedzenia atrakcja – znany na całym świecie wodospad Niagara. Turyści z wszystkich zakątków świata wybierają się tam aby na własne oczy ujrzeć to ogromne zarazem piękne i przerażające zjawisko.

Wśród dużych miast, zdecydowanie do odwiedzenia polecane są zarówno Vancouver ale też Toronto. Vancouver zlokalizowane jest we wschodniej części kraju (Brytyjska Kolumbia), a Toronto zlokalizowane jest we wschodniej części i jest przykładem miasta dwujęzycznego (angielsko-francuskiego). Oba miasta proponują turystom muzea i inne ciekawe punkty do zwiedzania, jak również fantastyczne możliwości zakupowo-rozrywkowe.

Wszystkim osobom, które chciałyby dowiedzieć się, jak życie płynie w mało zaludnionych regionach, miasteczkach o niewielkiej liczbie ludności, poleca się odwiedzenie północno-zachodnich części kraju, na których ludzie funkcjonują w zgodzie z przyrodą, czas płynie wolniej i bez trudności można zaobserwować chodzące wolno Karibu i łosie na tle pięknych i mało przekształconych krajobrazów.

Rodowici mieszkańcy

Jak większość regionów świata, Kanada również posiada swoich rdzennych mieszkańców. Mimo, że powszechnie przyjęło się nazywać ich Eskimosami, to właściwa nazwa tego ludu to Innuici. Zamieszkują oni obszary o klimatach polarnym i subpolarnym, a wywodzą się z terenów azjatyckich. Podstawowymi składnikami ich diety jest surowe mięso fok i wielorybów, a w związku ze stale rosnącym poziomem zanieczyszczeń i redukcją obszarów siedlisk tych zwierząt, Innuici pozostawieni są wobec wielkiego zagrożenia – odżywiania się skażonym jedzeniem.

Bez względu na to, w jakim celu wybieramy się do Ameryki Północnej, warto odwiedzić kanadyjskie miasta i zachwycające, nieprzekształcone obszary poza nimi. Kraj ten jest wyjątkowy i jest jednym z już niewielu, które w obecnych czasach są w stanie poszczycić się obszarami, na których wpływ rozwoju i urbanizacji jest jeszcze znikomy i szczęśliwie niemożliwy do dostrzeżenia.